dc.contributor.authorAdam, Marek
dc.date.accessioned2015-03-17T14:03:14Z
dc.date.available2015-03-17T14:03:14Z
dc.date.issued2014
dc.identifier.citationRocznik Naukowy, AWFiS w Gdańsku 2014 r., t. XXIV, s. 64-70en_US
dc.descriptionA video recording of all men’s judo fights in the heaviest category (+ 100 kg) during the Polish Senior Championships 2014 was subject to analysis. Attacks in all directions, all successful attacks, and all the points awarded for the performed attacks were recorded. All jurors’ admonitions were also recorded. The term "insignificant attack" was introduced and the number of such attacks was noted. The time in which the attacks were carried out was noted. Selected indicators characterizing a judo fight were calculated. An analysis of the structure of the fight, minute by minute, was made. Characteristic trends in the number of performed attacks, the number of insignificant attacks, and the number of jurors’ admonitions which resulted in changing the image of the fight were observed.en_US
dc.description.abstractAnalizie poddano zapis wideo wszystkich walk w judo mężczyzn w najcięższej kategorii wagowej (+100 kg) podczas Mistrzostw Polski Seniorów 2014 roku. Notowano wszystkie wykonane ataki, z podziałem na kierunki wychylenia przeciwnika, wszystkie skuteczne ataki oraz wszystkie punkty przyznane za wykonane ataki. Notowano również wszystkie upomnienia sędziowskie. Wprowadzono określenie „atak nieistotny” i notowano liczbę tych ataków. Rejestrowano czas, w którym były wykonywane ataki. Oznaczono wybrane wskaźniki charakteryzujące walkę judo. Przeprowadzono również analizę struktury walki z podziałem na odcinki czasowe. Zaobserwowano charakterystyczne tendencje w liczbę wykonywanych ataków, ataków nieistotnych oraz upomnień sędziowskich, które wpływały na zmieniający się obraz walki.en_US